Additív kapcsolatok

Partner a sikerért

A Flex Magyarországon 7 városban, több mint 10 000 munkavállalóval végez logisztikai, elektronikai tervezési, gyártó és szerviz, termék- és rendszertervezési, valamint műanyagipari tevékenységet partnerei számára. Antal György, a Flex Global Services and Solutions üzletágának (GSS) magyarországi karbantartás és kalibrációs vezetője elárulta, hogyan kapcsolódott be a multinacionális cég életébe a VARINEX Zrt. üzleti partnerként, hogy a legmagasabb vevői igényeknek is megfelelve nyújtsanak innovatív megoldásokat.

Meséljen egy kicsit a kezdetekről! Hogy került kapcsolatba a 3D nyomtatással? Milyen út vezetett idáig?
Egészen pontosan emlékszem: 2000. március 27-én kezdtem Nyíregyházán dolgozni. Ez egy nagyon izgalmas időszak volt az én életemben, és a nyíregyházi munkatársak életében is, hiszen egy új gyár elindításában vehettünk részt. Magyarországon már volt Flex (akkor még Flextronics néven) Zalaegerszegen, Sárváron és Tabon, de Nyíregyházán nem. A belépést követően először több hónapig Zalaegerszegen kaptunk oktatást. Ez olyan fantasztikus élmény és lehetőség volt nekünk, mintha most azt mondaná valaki, hogy elmegyünk a NASA-hoz. Négy évet töltöttem Nyíregyházán, majd úgy hozta az élet, hogy 2004-ben átkerültem a cég zalaegerszegi telephelyére. Körülbelül ebben az időben kezdtek megjelenni az első kisfilmek a 3D nyomtatás elődjéről, a Rapid Prototyping-ról. A National Geographic TV csatornán is sok ilyen témájú filmet néztem, és csak tátottam a számat, hogy ilyen van.

Azonnal ilyen nagy hatást gyakorolt Önre ez a technológia? Meglátta benne a lehetőséget?
Igen! Eszembe jutott egy analógia arról, amikor a ’80-as évek végén, ’90-es évek elején megjelentek a mátrixtűs nyomtatók, amivel papírra nyomtattunk, hű de nagy szó volt! Aztán elérhető lett otthonra is. Megjelent a tintasugaras nyomtató, elérhető lett otthonra is, megjelent a lézernyomtató papíros nyomtatásban, majd elérhető lett otthonra is. Nekem már akkor, 2004- 2005-ben megjelent egy vízió a fejemben, hogy ez a technológia, amit most még csak a tévében láttam, hamarosan elérhető lesz az otthonokban is.

Ha ennyire magával ragadta ez a technológia, nem gondolkodott el azon, hogy ennek a területnek szentelje szakmai életét?
Ha nem lennék ilyen elkötelezett a Flex iránt – ez egy belső tulajdonságom, hogy nehezen váltok –, akkor egészen biztosan a 3D nyomtatási iparágban dolgoznék. De mára váltás nélkül is a mindennapjai része!

Antal György, Flex

Hogyan került közel mégis a 3D nyomtatáshoz?
2013-14 körül jött az a lehetőség – addigra már a Flex budapesti telephelyére kerültem –, hogy megvásárolhattuk az első saját 3D nyomtatónkat. Én magam is nagyon szorgalmaztam ilyen nyomtatók beszerzését, próbáltam érvelni amellett, hogy mennyi előnnyel jár.

Mik voltak ezek az érvek?
8 évvel ezelőtt még az volt a fő ok, hogy olyan pótalkatrészeket próbáljunk meg vele gyártani, amelyek csak drágán vagy nehezen beszerezhetők. Ma már talán ez az, amire a legkevésbé használjuk. Leginkább az új ötletek kitalálásában és megvalósításában nyújt segítséget számunkra. Megnézzük, hogy milyen lenne, és ha sikerül és jól működik, akkor nagy szériában gyártjuk is. Tanuló szintű nyomtatóval kezdtük a 3D nyomtatást. Ebből bővültünk és jutottunk el oda, hogy most van 6 darab 3D nyomtatónk, amivel már jól tudunk dolgozni. De olyan igényekkel is jönnek hozzánk, amiket a mi nyomtatóinkkal nem tudunk megoldani.

Ezeknél segít a VARINEX?
Igen, a VARINEX ebben is partnerünk, az általunk nem megoldható nyomtatási feladatokat, bérnyomtatásban megcsinálják. Gondolok itt 3D fémnyomtatásra vagy műanyag SLS nyomtatásra, esetleg Polyjet technológiával történő nyomtatásra; ezekkel mind a VARINEX-hez fordulunk. Van még egy nagyon fontos dolog, ami összeköt bennünket: az a támogatás, úgymond képzés, amit kapunk a VARINEX-től. Ilyen például a Mérnök Klub, amin rendszeresen jelen vagyunk mi is, vagy az évente megrendezésre kerülő konferenciák, ahol beszámolnak az újabb trendekről. A legújabb, „A papírtól az acélig” előadás-sorozat, amely nagyon szépen átíveli és bemutatja a cég elmúlt 25 évét. A Flex több mint 50 éves múlttal rendelkező cég. A VARINEX is több, mint 30 éves, és gyakorlatilag a technológia meghonosítói hazánkban, azt hiszem mondhatjuk, hogy ez egy kitűnő együttműködés.

Emlékszik mikor és hogyan találkozott először Falk Györggyel és a VARINEX-szel?
Természetesen emlékszem, mert ha létezik olyan fogalom, hogy valaki Falk György rajongó, akkor én az vagyok. Egy réges-régi Ipar Napjai kiállításon, ahogy lehetőségem volt, azonnal odamentem megnézni azokat a standokat, ahol 3D nyomtatási technológiákat mutattak be. Akkor láttam életemben először és foghattam a kezembe Polyjet technológiával készült eszközt. Gyorsan be is regisztráltam egy előadásra, ahol Falk György volt az előadó. Beszélt a 3D fémnyomtatásról, magáról az egész technológiáról, azokról a nehézségekről, amiken keresztül ment. Attól kezdve ahol csak tudtam, kerestem az előadásait, mert mindig nagyon színesen, élménygazdagon beszélt erről az egész dologról.

Hamarosan a VARINEX többi munkatársával is találkozott. Hogy alakult ki ez a máig tartó szoros munkakapcsolat?
A VARINEX munkatársai nagyon nyitottak és segítőkészek. Bízom a műszaki tudásukban és szakmai iránymutatásukban, különösen a nyomtatók kiválasztásakor. Tapasztalatuk és szaktudásuk felbecsülhetetlen, és örülök, hogy olyan szakértők tanácsaira támaszkodhatunk, mint Fehér Zoltán, a VARINEX műszaki igazgatója. A legutóbbi mérnöki napunkra meghívtuk a VARINEX-et is a budapesti telephelyünkre, hogy bemutassák mérnökeinknek a 3D nyomtatóikat, és megvitassuk a felmerült kérdéseket. A szakértők között egyértelmű volt a szakmai kapcsolat. Mi pedig egy gyárlátogatás keretében megmutattuk a VARINEX csapatának a telephelyünket, hogy jobban megérthessék az üzleti igényeinket és a technikai kihívásokat, amikre megoldást keresünk, és amelyek kapcsán aztán Zoltán elvezet minket a legjobb megoldáshoz. Úgy érezzük, hogy a VARINEX támogatására hosszú távon is számíthatunk, nem csak az eladások során.

Miben nyújt még segítséget a Flexnek a Varinex?
3D szkennelésben a tárgyak reprodukálásához. Főleg olyan daraboknál, ahol tizedmilliméter pontosság szükséges, és nagyon nehéz a geometriai forma lekövetése. Ezt megrajzolni bármilyen 3D-s rajzoló programmal nagyon-nagyon sokáig tartana. Ha kiszámoljuk a mérnöki időt, amit bele kellene tenni, hogy ott üljünk és megrajzoljuk, akkor jól látható, hogy sokkal kifizetődőbb az, hogyha ezeket a termékeket beszkenneltetjük. Ezen kívül, ahogy már említettem, a bérnyomtatásban, olyan esetekben, amiket mi nem tudunk megoldani a saját 3D nyomtatóinkkal.

Antal György, Flex és Bakonyi Csilla riporter
Antal György, Flex

Miért látja szükségesnek a Flexnél a csúcskategóriás 3D nyomtatók alkalmazását?
A mi részlegünk a Flex Global Services and Solutions üzletágához tartozik. Szerviz és javítási szolgáltatást, valamint raktárlogisztikai megoldásokat nyújtunk partnereinknek. Normál gyártási környezetben automatizált sorokat használunk a pontosság, ismételhetőség, monotonitás és gyorsaság érdekében. Azonban egy olyan sokrétű feladatnál, mint a javítás, nem lehet mindent ugyanazon folyamat szerint elvégezni, mivel szerteágazóak a javítási irányok, így az automatizálás nehezebben megvalósítható.

Nálunk egymás után nem ugyanazok a feladatok jönnek, mert az egyik esetben ilyen alkatrészt kell cserélni, a másik esetben olyat. Létrehoztunk egy mérnöki csapatot, akiket elneveztünk I4F-nek: Innovation for Future. Ők azon dolgoznak, hogy amit lehet, a jelenlegi folyamatainkból automatizáljanak.

Például 3D nyomtatókkal házon belül tudja mérnöki csapatunk legyártani a robotokhoz szükséges különböző megfogókarokat és kopó alkatrészeket. A 3D nyomtatás költséghatékony, gyors és megbízható módja a szükséges alkatrészek előállításának.

Ön szerint vannak határok, korlátok a 3D nyomtatás területén a jövőre nézve?
Úgy vélem, hogy a 3D nyomtatás egyre inkább elérhetővé válik majd az otthonokban is. Sok mindent nem kell elmennünk majd megvenni a boltban, hanem letöltjük a fájlt, és otthon magunknak kinyomtatjuk: megvan a pótalkatrész, vagy megvan a tésztaszűrő, vagy fakanál helyett egy műanyag kanál. Amit éppen akarunk. Ez az egyik irány, ami felé halad szerintem a 3D nyomtatás. Másfelől az új anyagokban is látok lehetőséget. Valamikor még csak hőre lágyuló műanyagból, vagy előtte mondjuk egymásra ragasztott papírlapokból lehetett tárgyakat készíteni. Most pedig már a hőre keményedő műanyagoktól kezdve, a különböző fémeknek, ötvözeteknek a tárházán át széles a skála. Újabb anyagokat fedeznek fel a laborokban, és ezekben látok olyan potenciált, amivel egy nagy áttörés várható szerintem pár éven belül.

Míg a 3D nyomtatást széles körben használják a termékfejlesztés prototípus-készítési és tesztelési szakaszában, úgy vélem, hogy ez egy általánosabb gyártási technológiává fog fejlődni a jövőben. Bizonyos körülmények között a 3D nyomtatás kisebb darabszám esetén ugyanolyan gazdaságos lehet, mint például a műanyagok fröccsöntése. A fémnyomtatás is egy olyan terület, ahol a 3D nyomtatás alternatívája lehet a fém öntésének vagy megmunkálásának.

Az interjút Bakonyi Csilla színész, kommunikációs szakember készítette.
Fotók: Kocsis Judit