Additív kapcsolatok
"Gyönyörű jövő áll mögöttünk"
Az Antra ID GmbH ipari, kép és operátori figyelmet elemző minőségellenőrző rendszereket fejlesztő cég, kiegészítő informatikai szakember szolgáltatásokkal. A startup családi vállalkozás háttere az Antra ID Kft-ből eredeztethető, melyet a tulajdonosok 30 év sikeres fejlődés után 2021-ben értékesítettek. Az Antra ID GmbH és a VARINEX Zrt. között számos párhuzam fedezhető fel. Révész Andreával és Révész Lászlóval többek között arról beszélgettünk, hogy hogyan egyeztethető össze a családi élet és a vállalkozás, és hogyan zajlik le szinte észrevétlenül egy generációváltás a cégen belül.
Beszélgessünk egy kicsit a kezdetekről! Hogyan jött létre az Antra ID Kft.?
Révész László: Pályafutásom kezdetén villamos üzemmérnökként dolgoztam, aztán ‘90-ben alapítottunk egy céget barátommal és mentorommal, Geszti Andrással, melyet később Ozsvald Laci barátommal, 1996-tól partneremmel – és kiváló munkatársainkkal – vittünk sikerre. Az Antra ID Kft. logisztikai, illetve ipari automatizálással foglalkozó vállalkozást tavalyelőtt eladtuk egy prágai központú közép-kelet-európai vállalatcsoportnak, a Central European Automation Holdingnak. Amikor értékesítettük a vállalkozásunkat főként ipari területekre fókuszáltunk, számos nagy autóipari cég intralogisztikai megoldásain dolgoztunk (vonalkód, RFID rendszerek, helymeghatározás). 2018-ban volt egy fontos pont a cég életében, afféle „élet ajándékaként” Andi kislányom is csatlakozott hozzánk. 2021-ben pedig, mint már említettem, eladtuk a céget, ez tulajdonképpen egy csodás sikertörténet.
Hogyan kapcsolódik ehhez a sikertörténethez a Varinex Zrt.?
Révész László: A VARINEX-szel való kapcsolat több mint tíz éves múltra tekint vissza. Egy kiállításon találkoztam Falk Gyurival. Előadást tartott, és azt mondtam magamban, hogy ha a meszes nyakam engedné, még jobban felnéznék rá, mert egyszerűen csillagos ötös, ahogy ő az egész szakmával viselkedik. Olyan, mint egy végtelen tudású hittérítő. Összebarátkoztunk, és kiderült, hogy vannak közös barátaink is. Így indult a kapcsolatunk, utána pedig elkezdtünk gondolkozni, hogy milyen üzleteket lehetne együtt csinálni.
Ha jól tudom, volt egy nem mindennapi ötlete, melyhez csatlakozott a VARINEX Zrt. is!
Révész László: Igen! Egy nagyon kedves barátommal, Stefan Putzlocherrel kitaláltunk és szabadalmaztattunk egy vakond-csapdát, amivel a vakond élete megmenthető. Az elve az, hogy befúrunk a földbe egy lyukat, melybe – a vakond járatához csatlakoztatva – behelyezzük a csapdát. Amikor a vakond abba beleesik, akkor az eszköz ad egy jelet, mi pedig emailt kapunk arról, hogy vakond van a csapdában. Viszont ez a védett kisállat nagyon hamar elpusztul, ha nem kap ennivalót, ezért egy automata giliszta adagoló berendezést is elkezdtünk fejleszteni.
Meg akartuk keresni az angol királyi családot, golfklubokkal is próbálkoztunk, de azért tudtuk, hogy ez nem olajüzlet, ebből nem lehet megélni. Nagyon jó élmény, szép játék volt, és maga a fejlesztés egy különleges történet, amiben a VARINEX nagyon erősen támogatott minket. A vakondcsapdánk házait a VARINEX gyártotta le, ez felejthetetlen. Ma is ott van egy régi példány az étkezőnkben. Azért azt is hozzá kell tennem, megtanultuk, hogy a vakondok nálunk sokkal jobbak, esélyünk sincs. Természetesen voltak sikereink és jó élmény volt, amikor elengedtük őket az erdőben, de ha a sikerek megoszlását nézzük, messze a vakondok állnak győzelemre.
Milyen más területen tudja elképzelni az együttműködést?
Révész László: A minőségellenőrző rendszereinkhez szükség lehet különféle kiegészítő tartó és pozícionáló eszközökre, illetve prototípusokra. A darabszámot tekintve gazdaságos lehet a 3D nyomtatás, valamint itt nagyon fontos, hogy milyen anyagból készülnek ezek az eszközök. A VARINEX anyagtudása rendkívül meggyőző, minden ehhez kapcsolódó tevékenységünknél számítunk a kiemelkedő, profi együttműködésükre.
Hogyan és miért csatlakozott a céghez Andrea?
Révész Andrea: Mindig érdekelt az, amit apa csinált, a cégvezetést mindig mesteri szinten vitte. Kiemelkedő partneri hálózattal működött a magyar cég, egyébként egy ehhez hasonló modellt szeretnénk Németországban is megvalósítani. Kicsi korom óta mindig komoly vendégjárás volt nálunk, hol németül beszéltek körülöttem, hol angolul, hol spanyolul… Nekem nagyon tetszett ez az életforma. Gazdasági szakot végeztem, alapvetően pénzügyi területről jövök. Kockázati- és magántőkével foglalkozó céghez kerültem az egyetem után, meghatározó élmény az életemben, briliáns elmékkel és emberekkel tudtam együtt dolgozni az Euroventures-nél. Nagyon tetszett a magántőke-piac, de mindig is érdekelt, mi van a másik oldalon, milyen a startup lét, a vállalkozás. Műszaki- és gazdálkodási menedzser alapszakjaim voltak, de rájöttem, hogy szükségem van egy mesterszakra is, az MBA-t Németországban, Kemptenben végeztem el. Utána ott kezdtem el dolgozni, még mindig pénzügyi vonalon, de akkor már gondolkodtam azon, hogy mi lenne ha váltanék.
Ebben a váltásban segített az Antra ID Kft.?
Révész Andrea: Igen, hiszen a legjobb cég ott volt kéznél. Mentorra volt szükségem, és apa az ideális számomra; az ő szakértelme és embersége. Így 2018-ban hazaköltöztem, és csatlakoztam az Antra ID Kft-hez, ahol az üzletfejlesztést vittem (partnerkapcsolatok, sales, marketing). Megismerkedtem magával az iparággal, mert ez nekem viszonylag új terület volt és jobban megértettem a cég működését. 2021-ben pedig úgy alakult, hogy eladtuk a céget.
Révész László: Megjegyzem, Andi szaktudása és elhivatottsága óriási mértékű segítséget nyújtott a vállalat-eladási folyamatban, ehhez sokéves M&A üzletági tapasztalata igazi profi hátteret nyújtott. Akkoriban azzal viccelődtem, hogy – a magam részéről – nélküle én inkább elajándékoztam volna a céget, ami csak félig vicc!
Révész Andrea: Számomra ez egy hatalmas élmény volt. Ott találkozott a két terület, amivel én addigi szakmai életem során foglalkoztam. Iszonyatosan élveztem a mindkét fél számára korrekt eladási folyamatot. A magyar cégnek volt egy német leányvállalata, amit az eladás során kivásároltunk, az a mai Antra ID GmbH. Mindig kérdés volt, mi legyen vele, és mivel két helyre nem lehet koncentrálni, érezhető volt, hogy én eljövök majd a magyar cégtől. Így tavaly szeptembertől teljes egészében a német cégre fókuszálok. Később apu is csatlakozott. Mivel leányvállalata volt a magyar cégnek, teljesen át kellett alakítani. Versenytilalmi szabályok miatt más tevékenységi körbe kezdtünk, székhelyet változtattunk; számos adminisztratív dolgot kellett végrehajtani az elmúlt időszakban, ami megalapozza a cég jövőjét.
Jelenleg mi a fő profilja a német cégnek?
Révész Andrea: Ipari fejlesztéssel kezdtünk el foglalkozni. Olyan kép és operátori figyelmet elemző rendszereket fejlesztünk elsősorban az ipar számára, ami a minőségellenőrzési folyamatok hatékonyságát növeli. A rendszer a szállító partnereink (többségében stratégiai) által gyártott IoT, szenzorikus és egyéb eszközökből, AI modulból, különféle adatfeldolgozási és egyéb programokból és azokat integráló saját fejlesztésű szoftver rendszerből áll. A német autóiparban is nagyon jó kapcsolati tőkével rendelkezünk, ahonnan a fejlesztésünkkel kapcsolatosan komoly érdeklődést tapasztalunk. Itt kezdtünk el együtt gondolkodni a VARINEX-szel, hogyan lehet az ő megoldásaikkal és szolgáltatásaikkal ezt összehozni, kooperálni. Ebben látunk lehetőséget. Nyitottak vagyunk, mert jó emberekkel szeretünk együtt dolgozni.
Révész László: Ez a lényeg! Pont ezt figyeltük meg, hogy mindenki a környékünkön egyszerűen szerethető. Fontos, hogy az embernek milyen kapcsolatrendszere alakul ki, és azt hogyan kezeli. Szerencsésnek születtünk, nincs okunk a változtatásra. Gyönyörű jövő áll mögöttünk.
Nem okoz diszharmóniát a családi- és a munkakapcsolat összeegyeztetése?
Révész Andrea: Számomra, most ez életem csúcspontja: apával együttműködni. A nulláról építünk fel valamit együtt. Persze vannak nézeteltérések, máshogy látjuk a világot, de meg tudjuk beszélni. Ő közelít A-ból, én B-ből, és a tökéletes arany középúton haladunk.
Révész László: Perszonális vitánk egy sem volt az elmúlt öt év alatt.
Révész Andrea: Rájöttem, hogy mindig is ezt szerettem volna csinálni, valamit kreatív módon felépíteni, és apa tökéletes mentorom ebben a folyamatban. Üzletileg is támogat és a gondolkozásom fejlesztésében is sokat segít. Kell a tapasztalata, hiszen én sokszor úgy mond „könyvből”, logikai íven haladnék, aztán rájövök, hogy az emberek nem feltétlenül logikusak.
Áttelepültek Németországba?
Révész Andrea: Magyarországon élünk, itt van a család, barátok, de otthon érzem magam kint is, sok barátom van ott is. Szeretek itthon lakni, viszont szeretek a német és a nyugati piacra dolgozni. Jelenleg még projekt-szerűen járunk ki, aztán majd ahogy az élet hozza. A fejlesztés alapvetően Magyarországon, a kereskedelmi rész pedig Németországban történik.
Révész László: A német piac ilyen szempontból egy különleges dolog, mi is tanuljuk. A Kft.-vel szándékosan kerültük az állami megrendeléseket, ettől igyekeztük távol tartani magunkat. A versenyágazat egy egészséges dolog, és ha Németországban megél egy cég, akkor az versenyképes. Ez a célunk. Nyilván magasabb a kockázat, különleges feltételek vannak. Másabb, de a tehetséget nagyon inspiráló piac.
A VARINEX Zrt.-vel vannak közös terveik?
Révész Andrea: Szeretnénk aktívabban a VARINEX-szel együttműködni, keressük az alkalmat, nyitottak vagyunk, ahogy említettük, jó és szakmájukban elismert emberekkel mindig nagyszerű élmény együtt dolgozni.
Révész László: Nagyon jó lenne azokat a szellemi termékeket, vagy olyan dolgokat, amiket a VARINEX hozzá tud adni a mi munkánkhoz, együtt kamatoztatni. Ez egy kitűzött cél!
Az interjút Bakonyi Csilla színész, kommunikációs szakember készítette.
Fotók: Gordon Eszter