CSerélje újra mostani 3D nyomtatóját!

Innovációs Ipari Nagydíjban részesült az AMT PostPro felületkezelő berendezés

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával kiírt 2020. évi Ipari Innovációs Díjban részesült az Additive Manufacturing Technologies Hungary Kft. (AMT) – automatikus felületkezelő berendezés fejlesztéséért és gyártásáért, 3D nyomtatott alkatrészekhez. A díjat Bódis József, államtitkár helyettes és Gulyás Tibor helyettes államtitkár, a bírálóbizottság társelnöke nyújtotta át Pap-Kovács Viktor cégvezetőnek 2021. júliusában.

Innovációs Ipari Nagydíj átadása az AMT PostPro felületkezelőnek

 

Gulyás Tibor innovációért felelős helyettes államtitkár (ITM), Pap-Kovács Viktor cégvezető (Additive Manufacturing Technologies Hungary Kft.), Dr. Pakucs János tiszteletbeli elnök a díjátadón (MISZ) – Fotó: Feith Sándor, nkfih.gov.hu

Az innováció tömör leírása

Innovációs Ipari Nagydíjban részesült az AMT PostPro felületkezelő berendezés

 

Fotó: Innovacio.hu

A 3D nyomtatás ipari, professzionális berendezései ma már közvetlen gyártásban is felhasználásra kerülnek. Ekkor Additive Manufacturing-ről beszélünk. A 3D nyomtatás terjedésének egyik akadálya, hogy ez a rétegződött felület sokszor nem elégíti ki azokat az esztétikai igényeket, amelyeket egy végleges termékbe történő beépítésnél elvárnak.
Tipikus gyártási eljárás a fröccsöntés, illetve annak szerszámai, amelyek tömör, sima és egyben fényes felületű alkatrészeket képesek előállítani. Egy fröccsöntő szerszám költséges és hosszú átfutású gyártása helyett, érdemes lenne szerszám nélkül gyártani úgy, hogy az gyakorlatilag megfeleljen a fröccsöntési minőségnek. Ezt a célt a világon igen sokan próbálták már megoldani. Ez alapvetően egy kémiai eljárást igényel, amely megbontja a 3D nyomtatott modellek felületét úgy, hogy közben simítja is azt. Több próbálkozás is ismert – de igazán egyik sem terjed el a világban.
Az AMT Kft. – mint szerződéses szabadalom felhasználó – a Sheffieldi Egyetem által bejelentett eljárás alapján megkapta azokat a szabadalmakat, amelyek birtokában elkezdhette gyártani ezt az új felületkezelő eljárást megvalósító berendezést.

A felületkezelő eljárás

Az eljárás meglehetősen bonyolult és sok változó paraméter beállítását igényli. Ezért határozta el az AMT Kft., hogy készít egy olyan automatikus berendezést, amely ezt a bonyolult kémiai folyamatot automatizálja, és a veszélyes kémiai anyagokat úgy kezeli, hogy azok ne legyenek veszélyesek a kezelőszemélyzetre és a környezetre sem.
A berendezés kivitele jelenti az igazi újdonságot, az innovációt. Működése a vákuumgőzölés elvét valósítja meg úgy, hogy a kémiai oldószert vákuumban gőzöli fel a kívánt felületre, majd a felesleges gőzt elvezeti a munkatérből és a munkatérbe behelyezett alkatrészeket meg is szárítja a berendezés. Az innováció lényege, hogy a berendezés több mint 100 különféle hőre lágyuló műanyagból készült modell felületkezelésére alkalmas úgy, hogy minden egyes hőre lágyuló alapanyag igényeinek megfelelő paramétereket lehet betáplálni vezérlő számítógépébe. Így egy berendezéssel több, mint 100 féle alapanyagot lehet kezelni,
amely alapanyagok száma napról-napra bűvölhet – hiszen az új alapanyagok esetén csak azok feldolgozási paramétereit kell beállítani. A paraméterek megfelelő beállításával azt is el lehet érni, hogy egy adott alapanyagból készülő modellt többféle felületi minőségben is lehessen kezelni. Jellemző, hogy egy Ra 6-9µm felületi minőségű modell a kezelés után Ra 1 µm simaságúra változik. Ez a minőség már lehetővé teszi a 3D nyomtatott modellek, alkatrészek beépítését végleges termékekbe is.

Az innováció eredménye

A berendezés első működő prototípusai 2018 év végén készültek el, majd 2019-ben egy kissorozat gyártására került sor, míg 2020-ban már egy komolyabb sorozatgyártás valósult meg.
2019-ben 18 darab gép került értékesítésre, az AMT Kft. árbevétele 460 millió forint körül lakult – míg 2020-ban több mint 50 gépet gyártottak és adtak el, amely több mint 1,5 milliárd forint bevételt biztosított.
A felületkezelt modellek mechanikai paraméterei is megjavulnak, felülete nemcsak teljesen simára, de tömörré is válik – így a továbbiakban nem lég- és víz-áteresztővé válnak a modellek. A mechanikai paraméterek pl. szakítószilárdság, ütőmunka stb. javulásánál szembetűnő, hogy az alapanyagok izotróp jellege erősödik – amely mindig egy ismert jelenség a 3D nyomtatásnál.
A kémiai kezelés eredményeképpen a kezelt modellek csíramentesek, azaz gyakorlatilag biokompatibilisek – amely többféle közvetlen orvosi felhasználás tesznek lehetővé.

Referenciák

A tavaly értékesített gépekből a legtöbb az USA-ba került, továbbá Nyugat Európában – főleg Németországban és Ausztriában használják 3D nyomtatással foglalkozó vállalkozások és persze a nagy 3D nyomtatási technológiákat felhasználó – főleg autóipari – ügyfelek. De Dél-Koreában is felismerték ennek a berendezésnek a jelentőségét és hazánkban is van egy 3D nyomtatással foglalkozó vállalkozás – a
VARINEX Zrt., amely ügyfeleinek legnagyobb megelégedésére használja a PostPro3D berendezést.

Innovációs Ipari Nagydíj az AMT PostPro felületkezelő berendezésnek

Tudjon meg többet az Innovációs Ipari díj nyertes AMT PostPro berendezésről a kémiai polírozást ismertető oldalunkon!